drzwi wewnętrzne - jakie wybrać drewniane

Drzwi wewnątrzlokalowe przeznaczone są do zamykania otworów budowlanych w ścianach wewnętrznych między pomieszczeniami. Są stosowane w budownictwie mieszkaniowym, zakładach lokalowych oraz innych obiektach, w których nie są wymagane drzwi techniczne lub specjalnego przeznaczenia. Przeglądając oferty sklepów znajdziemy produkty w rozbieżnej półce cenowej. Można zauważyć drzwi za 200 zł, ale również za 2000 zł. Jak wybrać model odpowiedni dla naszych potrzeb oraz kieszeni? Najpierw należy zorientować się czym tak naprawdę różnią się poszczególne modele.

Czym są wewnętrzne drzwi płytowe?

Drzwi płytowe zbudowane są z wąskiego ramiaka, natomiast ich wypełnienie, czyli środek stanowi „plaster miodu”. Ta ładnie brzmiąca nazwa, to nic innego jak odpowiedniej gęstości karton ułożony w harmonijkę o kształcie wyżej wymienionego plastra. Zewnętrzną warstwą produktu jest płyta HDF, która w zależności od modelu może być okleinowa lub lakierowana. Jeśli chodzi o okleinę przy tego typu drzwiach nie ma co się czarować, będzie ona na podstawowym poziomie jakości. Ale warto dopytać sprzedawcy, bądź sprawdzić w katalogu producenta, czy w danym modelu istnieje możliwość wyboru lepszej okładziny za dopłatą. Co do lakieru, powinno się zwrócić uwagę, czy użyty lakier jest odporny na promienie UV, w przeciwnym razie, należy pamiętać aby drzwi nie były w miejscu gdzie padają na nie promienie słoneczne. Przy wyborze modelu z szybami, warto zwrócić uwagę na jakość szkła. Jeśli nie zostanie użyta szyba ze szkła hartowanego, podczas użytkowania będą widoczne wszystkie dotknięcia palcem, a przy czyszczeniu pojawią się problemy w postaci smug. Drzwi płytowe są przeznaczone dla klienta mało wymagającego, spełniają swoją podstawową funkcję i są przystępne cenowo. Za dopłatą w większości modelach dla wzmocnienia można zastosować wypełnienie w postaci płyty wiórowej. Jeśli jednak oczekujemy czegoś więcej idealne będą drzwi ramowe.

Drzwi ramowe – konstrukcja i budowa

Konstrukcję skrzydła stanowi jak sama nazwa wskazuje ramiak. W jednych modelach będzie on wykonany z płyty MDF, w innych z drewna klejonego. W tej opcji mamy do wyboru na pewno pełną gamę oklein i kolorów, w tym do dyspozycji struktury gładkie, bądź imitujące drewno. Jedną z najlepszych oklein stosowanych w tego typu wyrobach jest okleina CPL, zazwyczaj jest ona w najwyższej opcji cenowej, jednak jest ona najbardziej odporna na zarysowania więc sprawdzi się w mieszkaniach gdzie przebywają dzieci. Często można usłyszeć pytania dotyczące zwierząt, niestety żadna okleina nie sprosta pazurom psa, czy kota ale CPL jest grubsza, a w dotyku bardziej śliska więc może utrudniać pupilom zniszczenia. Wypełnienie drzwi ramowych stanowi płyta MDF więc są one masywniejsze i najczęściej mocowane na trzech zawiasach, dzięki czemu nie ulegną wykrzywieniu. Upewnijmy się czy szyba jest hartowana lecz w tego typu modelach powinna to być zwykła formalność. Ceny skrzydeł ramowych wahają się w zależności od użytych materiałów od 400 zł, warto zwrócić też uwagę na cenę odpowiedniej ościeżnicy.

Drzwi fornirowane czy drewniane?

Dla klienta bardziej wymagającego i ceniącego sobie walory wizualne odpowiednie będą drzwi ramowe fornirowane, bądź wykonane całkowicie z drewna. Produkty fornirowane zbudowane są z ramy zazwyczaj drewnianej obłożonej gładkimi płytami HDF pokrytymi naturalnymi okleinami, natomiast w drugiej opcji, skrzydła wykonane są w całości z drewna, lakierowane przy użyciu metody hydrodynamicznej farbami transparentnymi. Za taki wybór zapłacimy już powyżej 1000 zł jednak drzwi posłużą nam wiele lat.
Jeśli czujemy się dobrze w odnawianiu, czy remontowaniu naszego gniazdka można pokusić się na zakup drzwi drewnianych surowych. Wtedy sami decydujemy o wyborze odpowiedniego rodzaju lakieru oraz koloru. Zaletą tego wyboru jest możliwość odnawiania produktu, oraz w miarę upływu czasu i naszych gustów przemalowanie i nadanie świeższego wyglądu.

Sprawdź drzwi przed zakupem w wybranym salonie

Na wyposażeniu profesjonalnego sklepu zajmującego się stolarką otworową, handlowcy posiadają wzorniki przekroju drzwi oraz dekory oklein. Warto przed zakupem konkretnego modelu dowiedzieć się więcej o jego budowie i porównać tendencje cena – jakość. Na wystawach w wielu salonach można zauważyć drzwi bez przylgowe, charakteryzujące się jak sama nazwa wskazuje brakiem przylgi i zamykaniem „na gładko”. Jest to wizualnie estetyczniejsza forma skrzydeł, lecz dostępna tylko w niektórych produktach i za dopłatą. Wewnętrzną stolarkę drzwiową należy stosować w pomieszczeniach suchych gdzie względna wilgotność powietrza nie przekracza 60 %. Montaż stolarki drzwiowej powinien się odbywać zgodnie z projektem technicznym, opracowanym dla określonego obiektu z uwzględnieniem obowiązujących norm, przepisów oraz instrukcji montażu, która znajduje się w opakowaniu każdego produktu.