jak wybrac lampe dla malego dziecka

Światło przy nowonarodzonym dziecku to rzecz niezbędna do zapewnienia bezpieczeństwa i odpowiedniego komfortu sobie, ale przede wszystkim pociesze. Warto dokładnie sprawdzić co oferuje rynek i wybrać odpowiednie oświetlenie, które ułatwi codzienne czynności. Z pewnością nie wchodzą tutaj w grę kwestie oszczędności, ale przede wszystkim funkcjonalności. Warto także postarać się o urządzenie oświetleniowe, którego design będzie estetyczny, piękny i pasujący do dziecka. Niech od małego przyzwyczaja się do dobrego stylu.

Po co oświetlenie przy noworodku?

Wystarczy uruchomić swoją wyobraźnię i pomyśleć jak trudne byłoby przewijanie czy nocne karmienie dziecka bez światła. Noworodek to bardzo krucha istota, dlatego należy być wobec niego delikatnym. Bez odpowiedniego oświetlenia jest to niemożliwe. Dzięki światłu możemy zobaczyć w jakiej pozycji leży dziecko i czy nie ulewa mu się podczas karmienia.

lampka nocna dla małego dziecka w pokoju

Światło, które może być odpowiednie dla dorosłych, niekoniecznie będzie użytkowe dla noworodka. Powinno być na tyle delikatne, by nie razić maleńkich oczu, lecz na tyle jasne, by można było wykonać przy dziecku podstawowe czynności. Szczególnie ważne jest to, gdy noworodek jest chory (czego oczywiście nikomu się nie życzy). Niestety takie sytuacje się zdarzają, a praca przy dziecku jest wtedy wzmożona.

Jaka lampa jest najlepsza dla noworodka?

O tym oczywiście zdecyduje sam użytkownik, który najlepiej zna uwarunkowania pokoju dziecięcego. Tekst pomoże jednak w wybraniu najlepszej opcji.

Na rynku dostępne są lampy stojące na stolik lub podłogę. Najlepsze są te z ruchomym ramieniem lub kloszem. Dzięki temu w łatwy sposób można skierować strumień światła w dowolną stronę. Takie lampy, które produkowane są dla potrzeb noworodków, niewiele ważą i łatwo je przenosić. Niestety zawsze istnieje ryzyko, że dziecko taką lampę potrąci. Dlatego nie poleca się je umieszczać w małych pokojach.

Innym pomysłem mogą być lampy sufitowe i wiszące. Święcą one najczęściej lekko rozproszonym światłem. Dzięki czemu świetnie współpracują z lampami stojącymi, które dają bardziej precyzyjne światło. W ich wypadku ryzyko potrącenia takiej lampy przez dziecko spada do zera. Dlatego dobrze sprawdzają się w małych dziecięcych pokojach.

jaka lampka dla noworodka

A co z lampami ściennymi? Te dobrze sprawdzają się w większości rodzajów dziecięcych pokoi. Zawieszone na odpowiedniej wysokości pozostają poza zasięgiem dzieci. Dzięki dekoracyjnym kinkietom stanowią piękną ozdobę pokoju dziecięcego. Kinkiety te najczęściej sprawiają, że światło wydobywające się z lampy jest zakłócone i przez to łagodniejsze – dzięki czemu nie razi dziecięcych oczu.

Bardzo atrakcyjne są ledowe lampki z projektorem. Wyświetlają one wzory na ścianie lub suficie, dają delikatne światło i lekko rozpraszają mrok. Budzą niezwykłe zainteresowanie dzieci ze względu na wzory (czasem ruchome), które ukazują się ich oczętom. Te nowoczesne lampy niekiedy wyposażone są w czujnik zmierzchu, który odpowiada za włączanie i wyłączanie lampy o odpowiedniej porze. Niektórymi można sterować za pomocą pilota z każdego miejsca w domu, co zdecydowanie ułatwia sprawę, gdy chcemy uśpić niesfornego niemowlaka a redukcja każdego hałasu jest na wagę złota.

Szeroki wybór lamp dla niemowlaków może przyprawić każdego rodzica o ból głowy. Ich uporządkowanie w pewne kategorie wraz z podanymi wadami i zaletami, to doskonały sposób na wybór najlepszej opcji.