lampa i oświetlenie do przedsionka

Wiatrołap w domach to pomieszczenie, które oddziela wejście od korytarza prowadzącego do pokoi. Czasem rezygnuje się z tego miejsca na rzecz powiększenia holu. Może być to błąd ponieważ dzięki wiatrołapowi ciepło z ogrzewanego domu nie ucieka tak szybko na zewnątrz – co przyczynia się do oszczędności w ogrzewaniu. Wiatrołap stanowi również doskonałe miejsce, gdzie można zdjąć mokre i ubrudzone buty, tak by nie roznosić błota po całym domu. W wiatrołapie schną nie tylko buty, ale także mokre płaszcze i kurtki lub parasole. Zatem pomieszczenie to nie tylko chroni dom przed zimnem, lecz również przed brudem.

Załóżmy, że wiatrołap jest jednym z pomieszczeń domu. By spełniał swoje funkcje prawidłowo, należy go również odpowiednio oświetlić. Jakie zatem lampy najlepiej pasują do wiatrołapów?

Lampy w przedpokoju i wiatrołapie są ważne

Wiatrołap to pomieszczenie przede wszystkim praktyczne. Nie znaczy jednak, że nie należy zadbać o styl lamp pasujący do wykończenie wiatrołapu. Ważne, by pomieszczenie oddzielające korytarz od drzwi wejściowych było dobrze i precyzyjnie oświetlone. Nie należy tu montować lamp, których światło jest rozpraszane i osłabiane. W wiatrołapie zdejmuje się buty i odzienie oraz wita gości. Dobre, precyzyjne światło każdemu ułatwi zdjęcie ubrudzonych butów czy mokrego płaszcza.

lampa do wiatrołapu duża czy mała

Jeśli pomieszczenie oddzielające korytarz od wejścia jest wysokie można pokusić się zamontowanie lampy wiszącej. W innym wypadku polecane jest montowanie lamp ściennych i sufitowych przylegających do ściany lub sufitu. Sprawi to, że wiele przestrzeni zostanie oddane do dyspozycji użytkownika, a goście przychodzący do domu unikną uderzeń w głowę i ręce przy zdejmowaniu odzienia wierzchniego.

Duże czy małe lampy?

Wiatrołapy często są pomieszczeniami o wiele mniejszymi niż inne znajdujące się w domu. Dlatego warto zrezygnować z dużych lamp. O wiele lepiej sprawdzą się małe, skromne, lecz estetyczne i proste lampy. Zawsze pasować będą te w srebrnych oprawach o okrągłym lub kwadratowym kształcie. Doskonałą opcją jest montowanie lamp ruchomych, których kierunek można zmieniać. Dzięki temu uda się skierować strumień światła na pożądane miejsce w wiatrołapie.

Pomieszczenie, które oddziela wejście od korytarza to skarb dla lubiących oszczędności w ogrzewaniu oraz czystość. Za pomocą małych lamp przylegających do sufitu lub ścian, wyposażonych w ruchomy mechanizm można rozświetlić wiatrołap w prosty sposób. Z pewnością pomoże to każdemu w zdejmowaniu ubrudzonych butów, mokrych kurtek i płaszczów oraz odkładaniu parasolów.