Zakup nieruchomości jest nadal uznawany za stosunkowo najbezpieczniejszą i najzyskowniejszą formę inwestowania. Nie bez znaczenia jest fakt, że strategii inwestowania w nieruchomości jest kilka i w związku z tym można wybrać najkorzystniejszą dla siebie. Jest jednak kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, niezależnie od tego, czy planujemy budowę domu pod wynajem, czy też zakup mieszkania w celu przeprowadzenia flipu. O czym musi pamiętać inwestor?
Zakup mieszkania pod inwestycję – flipping czy wynajem?
Pozyskiwanie przychodów z nieruchomości uzależnione jest od strategii inwestycyjnej, jaką obierzemy. House Flipping mieszkań polega na zakupie lokalu w okazyjnej cenie i późniejszego odsprzedania go z zyskiem. Może się zdarzyć, że właściciel przed sprzedażą zdecyduje się wykonać w tym mieszkaniu remont albo w inny sposób zwiększyć jego wartość w oczach potencjalnego klienta. Czy ta strategia opłaca się bardziej niż zakup nieruchomości pod wynajem? Wszystko zależy od tego, czy nastawiamy się na szybki zysk, czy też długotrwałe przychody wygenerowane po pewnym czasie. Należy też pamiętać, że znalezienie odpowiedniego lokum do przeprowadzenia flipa, może nam zająć jakiś czas, podobnie zresztą jak sprzedaż. Tę strategię trzeba dobrze zaplanować i stale monitorować sytuację na rynku nieruchomości. W przypadku wynajmu, musimy natomiast zatroszczyć się o najemców aby uniknąć pustostanu, czyli sytuacji, gdy mieszkanie nie generuje zysku, tylko koszty. Niewątpliwym plusem inwestycji w zakup na wynajem jest to, że nabyte mieszkanie możemy kiedyś wykorzystać w inny sposób.
Czy warto inwestować w wykończenie wnętrza?
Wykończenie pomieszczeń w mieszkaniu ma znaczenie zarówno przy sprzedaży, jak i wynajmie. Jest to element dobrego pierwszego wrażenia, który sprawi, że to nasz lokal zostanie wybrany. Musimy wybrać grupę docelową, do której będziemy kierować ofertę i przygotować mieszkanie pod kątem preferencji większości z nich. Jeżeli mają w nim zamieszkać młodzi ludzie, to będą zainteresowani jasnym, przestronnym wnętrzem w nowoczesnym stylu, z wyposażeniem, które pozwoli im zaoszczędzić możliwie jak najwięcej czasu na domowych czynnościach. Docenią oni także minimalizm aranżacyjny, który pozwoli im w późniejszym czasie wprowadzić ich własne, osobiste drobiazgi. Wszelkiego rodzaju eksperymenty aranżacyjne, krzykliwe tapety i wymyślne meble zainteresują niewielki procent odbiorców i lepiej z nich zrezygnować. Warto również przemyśleć inwestowanie w kosztowne materiały – jest to wydatek, który ma sens raczej tylko w przypadku nieruchomości premium, gdzie wysoki standard wykończeniowy jest nieodzownym elementem oferty.
Zadbaj o meble i dodatki – styl nowoczesny jest na TOPie
Styl nowoczesny w aranżacji mieszkania jest najbardziej bezpiecznym, uniwersalnym wyborem, który ma szansę przypaść do gustu największej grupie klientów i najemców. Jest on minimalistyczny i przestrzenny – opiera się głównie na harmonii i symetrii. Stanowi świetne tło dla sezonowych, zainspirowanych nową modą, zmian. Kolorystyka stylu nowoczesnego jest stonowana. Obejmuje odcienie bieli, beżu i szarości, które można przełamać jaskrawym, wyrazistym akcentem – na przykład błękitnym lub zielonym. Meble powinny być proste i funkcjonalne, pozbawione wymyślnych zdobień i wzornictwa. Zrezygnujmy z masywnych szaf i komód, które pozbawią pomieszczenia przestrzenności. Pożądane materiały to drewno, stal i szkło. Dodatki w stylu nowoczesnym to najczęściej oszczędne formy geometryczne, jak np. ceramika w formie origami. Ciekawą dekoracją będą grafiki, czy plakaty z abstrakcyjnym motywem, które możemy umieścić na ścianie w formie galerii. Pamiętajmy, żeby nie przesadzać z dodatkami – charakterystyczną cechą stylu nowoczesnego jest umiar.
Zainwestuj w dobre i inteligentne oświetlenie
Odpowiednie oświetlenie w domu zapewnia komfort i dobrze wpływa na samopoczucie. W mieszkaniu przeznaczonym na inwestycję, najlepiej sprawdzą się minimalistyczne, funkcjonalne rozwiązania w postaci plafonów, reflektorków, czy też paneli LED. Zapewnia ono dobre doświetlenie wnętrz, cechuje się wyjątkowo długim czasem pracy i dodatkowo jest energooszczędne. Wartość nieruchomości podniesie zainstalowanie inteligentnego oświetlenia, którym można sterować. Zyskujemy w ten sposób możliwość ustawiania harmonogramu automatycznego włączania i wyłączania światła w zgodzie z naszym rozkładem dnia. Można je rozjaśniać, przyciemniać oraz zmieniać jego barwę w zależności od tego, czy chcemy pracować i potrzebujemy białego, chłodnego światła, czy też planujemy odpoczynek przy ciepłym, relaksującym blasku. Jest to również duża oszczędność energii i element systemu bezpieczeństwa domu – można je zintegrować z alarmem, a w czasie dłuższego wyjazdu, skonfigurować je tak, aby symulowało obecność domowników.
Koszty remontu i wykończenia mieszkania
Koszty zarówno wykończenia, jak i remontu, są uzależnione od wielu czynników. Należą do nich, przede wszystkim metraż i standard, jaki chcemy uzyskać. Dużą rolę odgrywają także ceny materiałów i ekipy wykonawczej. Należy wziąć pod uwagę, że najlepsi fachowcy mają wyższe stawki i nie są też dostępni od razu. W przypadku wykończenia, w grę wchodzą również koszty ewentualnego zatrudnienia architekta. Nie jest to najtańsza opcja, ale pomaga oszczędzić czas i uniknąć późniejszych, kosztownych pomyłek. Architekt zajmie się bowiem kompleksową aranżacją powierzchni, włącznie z funkcjonalnym rozplanowaniem wnętrz i instalacji wodnej, elektrycznej i kanalizacyjnej. W przypadku zakupu inwestycyjnego musimy pamiętać, żeby opracować szczegółowy plan wydatków – dotyczy to zarówno wykończenia lokalu z rynku pierwotnego, jak i remontu mieszkania, przeznaczonego na flip. Sukces inwestorski polega bowiem na tym, aby poniesione wydatki się zwróciły i dodatkowo zapewniły zysk.
Materiał przygotowany przez eksperta portalu GetHome.pl