Jak oświetlić dom i ogród na Święta Bożego narodzenia?

świąteczne lampki i dekoracje na choince

Piękny, świąteczny okres zbliża się wielkimi krokami i chodź aura za oknem nie jest jeszcze mocno zimowa, najwyższy czas pomyśleć o świątecznych dekoracjach, które z każdym dniem będą cieszyły się coraz większym zainteresowaniem, a ich wybór  będzie coraz mniejszy. Świąteczne dekorowanie domów to piękna tradycja, na którą może sobie pozwolić coraz więcej osób, a to wszystko za sprawą dostępnych na rynku światełek LED, które są równie efektowne, co zwykłe lampki, ale przy tym o wiele bardziej energooszczędne, a przez to też bardziej ekologiczne. To właśnie dzięki nim świąteczne iluminacje w zdecydowanie mniejszym stopniu odczuwalne są w poświątecznych rachunkach.

Pomysły na dekoracyjne oświetlenie domu

Świąteczne dekoracje to przede wszystkim światło, którym można cieszyć się w długie, zimowe wieczory. Mnogość form tego typu oświetlenia jest wręcz nieograniczona, więc każdy bez problemu może znaleźć coś dla siebie. Od klasycznych lampek oplatających choinki, poprzez podświetlenie domu sznurami światełek, na świetlnych figurkach kończąc. Coraz modniejsze stają się także ledowe projektory, które odpowiednio ustawione rozświetlają ściany domu w świąteczne wzory i kolory. Oczywiście wszystkie dostępne rodzaje oświetlenia możesz swobodnie łączyć i komponować, warto jednak pamiętać tu o umiarze, aby dom pozostał elegancki. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym rodzajom oświetlenia.

Lampki na drzewkach ozdobnych w ogrodzie

Oczywiście pierwszym skojarzeniem jest ubranie w światełka ogrodowej choinki. Jest to klasyczna dekoracja ogrodu, ale nie jest to jedyna opcja. Bardzo efektowne dekoracje, które coraz częściej widoczne są w ogrodach to oświetlenie drzewek liściastych. Chodzi tu o dokładne owinięcie nie tylko zarysu drzewa, ale wszystkich jego gałązek. Takie oświetlenie wymaga sporo pracy i długich sznurów światełek, ale prezentuje się naprawdę pięknie.

girlanda świetlna z kolorowych żarówek - święta

A może oświetlenie okien od wewnątrz?

Kolejnym sposobem na elegancką i subtelną dekorację jest rozświetlenie okien. Tutaj dużą zaletą jest to, że oświetlenie tego typu montowane jest wewnątrz domów, więc światełka nie muszą być dostosowane do zewnętrznych warunków atmosferycznych. Jakie oświetlenie wykorzystać do tego typu dekoracji? Opcji jest kilka. Pierwszym sposobem jest montaż klasycznych lampek choinkowych wokół ram okna czy też na szybie. Pamiętaj jednak, by były to lampki led – te nie nagrzewają się tak, jak klasyczne światełka. Do okna wystarczy przymocować kilka małych haczyków przyklejanych na taśmę montażową i na ich podstawie tworzyć ciekawe dekoracje. Kolejnym sposobem jest montaż gotowych dekoracji świetlnych w świątecznych kształtach. W sklepach jest duży wybór gwiazd, śnieżynek, reniferów podświetlanych diodami led, które wystarczy przymocować i podłączyć do kontaktu – to dekoracja, która nie wymaga prawie w ogóle nakładów pracy. Ostatnim sposobem jest montaż wokół okna listew LED, które również można podłączyć do kontaktu. Tego typu listwy są wygodne w montażu, ponieważ łatwo się wyginają, a dodatkowo można kupować je na metry, więc dopasowanie ich do ramy okiennej nie sprawi żadnych problemów. Tak podświetlone okno będzie pięknie wyglądało zarówno w domu, jak i na zewnątrz – tworząc delikatne łuny światła. 

Ciekawe ozdoby świetlne i figurki do ogrodu

Szukasz pomysłu na oryginalne dekoracje świąteczne? W takim razie wybierz gotowe, podświetlane, świąteczne kształty. Co prawda figurki ogrodowe mogą kojarzyć się niezbyt elegancko… ale spokojnie, kolorowe krasnale ogrodowe to nie jest to o czym piszemy. Nowoczesne figury ogrodowe mogą być naprawdę stylowe. Nieduży renifer z podświetleniem led czy modne ostatnio lampy stojące w kształcie choinki lub gwiazdki wyglądają bardzo ładnie i w doskonały sposób wprowadzają świąteczny klimat.

Ciekawym sposobem na dekorację domu są świetlne kurtyny montowane w oknach lub też sznury świetlnych sopli montowanych wzdłuż dachu czy balustrady balkonu.

Pamiętaj, że wszelkie dekoracje ogrodowe, niezależnie od tego czy będą to gotowe figurki, czy też lampki montowane na drzewach czy w podbitce, muszą być dostosowane do montażu zewnętrznego. Jest to niezwykle ważne, aby posiadały podwyższony stopień ochrony IP, który w tym przypadku powinien wynosić minimum IP44.

oświetlenie domu na święta - aranżacje

Ozdoby na drzwi wejściowe do domu

Najbardziej popularną ozdobą drzwi wejściowych są tradycyjne, świąteczne stroiki. Jak sprawić, by taka dekoracja nabrała nieco innego wyrazu? Wystarczy delikatnie ją podświetlić. Wbrew pozorom nie jest to nic trudnego. Wystarczy kupić lampki led zasilane na baterie i przepleść je wokół stroika. Takie lampki w okresie przedświątecznym są bardzo łatwo dostępne. Wybierać można spośród klasycznych modeli, a także światełek w świątecznych kształtach. Niewielki zasilacz na batere w łatwy sposób można ukryć pod zielonym stroikiem i ciekawa dekoracja już gotowa.

Dodatkowym sposobem na ozdobienie drzwi może być wspominana już wcześniej taśma led. Tak samo, jak wokół okna, można zamontować ją wokół drzwi, by już od progu czuć było świąteczny klimat. 

Oczywiście zewnętrzne oświetlenie w czasie świąt nie jest rzeczą konieczną, ale z pewnością przynosi wiele satysfakcji, nie tylko domownikom, ale także wszystkim wokół. Warto więc zdecydować się chociaż na mały świąteczny akcent. Ledowe dekoracje naprawdę nie są bardzo kosztowne, a za to świąteczna radość jest bezcenna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.