Oświetlenie ciemnych ścian i tapet w korytarzu – jak dobrać?

lampy sufitowe na korytarz - ściana z cegły

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie ciemnych kolorów i tapet w aranżacji pomieszczeń. Stereotypy o tym, że ciemne barwy pomniejszą pokój czy korytarz i nadadzą im smutny, czasem depresyjny, charakter odchodzą do lamusa. Butelkowa zieleń, ciemny grafit czy nawet głęboka czerń – te kolory stały się bardzo modne wśród użytkowników oraz projektantów wnętrz. Tapety z ciekawymi, ale ciemnymi wzorami, również są na topie. Decydując się na wykorzystanie takich barw, można bardzo ciekawe podkreślić całość pomieszczenia za pomocą odpowiedniego oświetlenia. Czy trzeba bać się ciemnych ścian i tapet? Absolutnie nie! Warto jednak pamiętać o tym, że odpowiednio dobrane lampy pomogą nam uwidocznić intensywne barwy. Jak zatem skomponować oświetlenie w korytarzu z ciemnymi ścianami?

Czy ciemne ściany i tapety wymagają większej ilości światła?

Ciemne barwy pochłaniają światło. W ciemnych pomieszczeniach wydaje się, że ściany położone są bliżej siebie. Dlatego pokoje bądź korytarze wydają się mniejsze, bardziej kameralne, a czasami nawet mroczne. Jasne barwy są częściej wybierane do małych pomieszczeń. Przez wiele lat mówiono, że stosowanie ciemnych barw sprawi, że korytarz bądź inna domowa przestrzeń będą wyglądały bardzo ponuro. Projektanci i dekoratorzy wnętrz udowadniają, że dzięki odpowiedniemu oświetleniu ciemnych ścian, można stworzyć bardzo przytulne i ciekawe przestrzenie. Atutem ciemnych kolorów jest ich zdolność do maskowania wszelkich niedoskonałości. Taki kamuflaż przyda się, gdy ściany są nierówne, pełne zadrapań bądź nawet dziur.

Jeśli chodzi o tapety, to warto podkreślić, że są one bardzo praktyczne pod względem dużej liczby oferowanych wzorów i kolorów. Dlatego chcąc stworzyć oryginalne pomieszczenie o niepowtarzalnym charakterze, można zdecydować się właśnie na takie produkty.

aranżacja kinkietów w łazience - szklane klosze
homedepot.com

Ciemne tapety i farby nadadzą wnętrzu elegancji i dostojeństwa. Dlatego nie warto z nich rezygnować, chociaż praca z nimi do łatwych nie należy. W osiągnięciu przytulnego efektu i podkreśleniu pięknych nasyconych barw pomoże nam dobrze dobrane oświetlenie. Ciemne ściany będą potrzebowały więcej światła, chociaż niekoniecznie chodzi o mocniejsze żarówki. Producenci lamp wypuszczają na rynek dużą liczbę ciekawych kinkietów, lamp stojących bądź modeli, które można zamontować wokół lustra w korytarzu.

Przedpokój to pierwsza część domu, do jakiej wchodzą nasi goście. Można go więc nazwać wizytówką mieszkania, która na pewno nie powinna być zagracona i zaniedbana. Korytarz musi być funkcjonalny, dlatego ważną rolę odgrywają tutaj lampy. W przedpokoju nigdy nie przesiadujemy długich godzin (co nie oznacza, że można tę przestrzeń traktować po macoszemu). Z reguły zostawiamy w nim płaszcze lub kurtki, zmieniamy buty i idziemy dalej. Dlatego nie jest konieczne instalowanie bardzo intensywnego światła, nawet jeśli ściany są bardzo ciemne. Lepiej zastosować kilka rodzajów i źródeł światła, które nie przytłaczają, tylko podkreślają piękne ściany i pozwalają bezpiecznie się poruszać oraz dokładnie wysprzątać całe pomieszczenie.

Na jakie oświetlenie postawić w ciemnym korytarzu?

Zacznijmy od głównego oświetlenia. Lampa w przedpokoju z reguły umiejscowiona jest centralnie. Jeśli korytarz jest długi, można zamontować dwie lampy, na przeciwstawnych końcach pomieszczenia. Ciemne przestrzenie powinny być dobrze oświetlone, ale lepiej zrezygnować z ostrych świetlówek o zimnej barwie. Mózg i oczy człowieka lepiej funkcjonują w naturalnym świetle słonecznym. Dlatego projektanci wnętrz zalecają stosowanie świetlówek o ciepłej barwie zbliżonej do promieni słonecznych. Przyciemnione i mleczne odcienie żarówek nadadzą pomieszczeniu z ciemnymi ścianami elegancji i odrobiny tajemniczości. Lampy sufitowe do ciemnego korytarza pomogą podkreślić piękne barwy za pomocą witrażowych bądź ażurowych abażurów.

Obok głównego światła warto skupić się na innych, punktowych lampach. Mogą to być ciekawe kinkiety zamontowane w miejscach, które dodatkowo chcemy wyeksponować. Mniejsze lampki bądź powieszone na ścianach plafony zbudują niepowtarzalny nastrój w korytarzu. Goście już na samym początku poczują, że nasze mieszkanie jest wyjątkowe i będą chcieli zobaczyć, co kryje się dalej. Wybierając kinkiety, warto zwrócić uwagę na ruchomość kloszy. Pozwoli to dopasować położenie lampy do danej przestrzeni. Wiszące lampki świetnie podkreślają także lustra. Dodatkowe oświetlenie umieszczone wokół zwierciadeł ma też duże znaczenie funkcjonalne. Dzięki temu łatwiej będzie zobaczyć wszystkie szczegóły sylwetki oraz ubrania. Jeśli rama lustra jest bogato zdobiona bądź ma ciekawą formę, to tym bardziej zamontujmy wokół niej kinkiety. Podkreślą one dany przedmiot.

lampa lub kinkiet do ciemnej tapety w sypialni
hicimos.co

Trudno jednoznacznie ocenić, co będzie lepiej pasował do ciemnych korytarzy: kinkiety czy lampy sufitowe. Najlepiej połączyć te dwa typy oświetlenia tak, aby stworzyć spójną całość. Zwróćmy przy tym uwagę na moc i barwę poszczególnych żarówek. Dobrze by było, aby wszystkie lampy współgrały ze sobą.

Tapeta w korytarzu – jak podkreślić wzory i kolorystykę oświetleniem?

Na sklepowych półkach znajdziemy całe mnóstwo pięknych tapet. Mają przeróżne kolory i niesamowicie ciekawe wzory. Wśród różnych modeli są także te o ciemnych barwach z fantazyjnymi elementami dekoracyjnymi. Ciemne tapety często mają dodatkowe złote, błyszczące elementy roślinne bądź interesujące geometryczne rysunki. Taka tapeta może stanowić najważniejszą część aranżacji wnętrz. Dlatego bardzo ważne jest, aby podkreślić wzory za pomocą odpowiedniego oświetlenia. Najlepiej zrobić to za pomocą kinkietów, listw podświetlających lustra lub nawet oświetlenia montowanego w listwy podłogowe. Oświetlenie nisko zamontowane pełni również ważną rolę przy poruszaniu się, ponieważ pozwala na zachowanie bezpieczeństwa.

Jeżeli wybraliśmy ciemną tapetę z błyszczącym wzorem, to tym bardziej wykorzystajmy światło do ich wyeksponowania. Sprawdzą się w tym przypadku mleczne barwy żarówek, trochę przyciemnione, które sprawią, że pomieszczenie będzie bardziej tajemnicze, a dekoracyjne elementy przyciągną uwagę wszystkich gości. W celu podkreślenia wzorów i intensywnych kolorów tapety warto ustawić lampę tak, aby skierowana była w jedno konkretne miejsce.

Ciekawe mogą wyglądać ceramiczne lampy z dziurami różnej wielkości i o różnych kształtach. Takie modele będą tworzyły na ciemnych tapetach prawdziwy teatr cieni i światła.

Ciemna ściana a oświetlenie – najczęściej popełniane błędy przy wyborze

Oświetlenie ciemnych pomieszczeń do łatwych nie należy, dlatego często popełniamy błędy przy wyborze odpowiednich lamp. Przede wszystkim warto zastosować kilka źródeł światła. Praktycznie w każdym pomieszczeniu w domu montujemy więcej niż jedną lampę. W sypialni są to lampki na nocnych szafkach, stojące lampy przy toaletce lub dodatkowe oświetlenia np. przy szafie. W dziecinnych pokojach nie można zapomnieć o oświetleniu biurka i łóżka, a w kuchni nad blatem montowane są specjalne małe świetlówki ułatwiające przyrządzanie posiłków i sprzątanie.

Tak też powinno być w korytarzu, zwłaszcza takim, którego ściany zostały pomalowane na ciemne kolory. Dlatego musimy pamiętać o tym, aby kupić kilka lamp. Dodatkowe kinkiety bądź inne oświetlenie warto zainstalować w miejscach, gdzie światło odgrywa ważną funkcję. Tak będzie przy wieszakach na ubraniach oraz lustrze. Dzięki temu łatwiej korzystać z tego pomieszczenia.

oświetlenie w korytarzu - tapeta i kinkiety - aranżacje

Kolejny błąd to zbyt jaskrawe światło górne w chłodnych odcieniach bieli. Powoduje ono, że czujemy się jak w hali produkcyjnej bądź, co gorsza, w szpitalu. Zimne barwy, intensywne barwy dodatkowo podkreślają wszystkie mankamenty ścian, czyli wcześniej wspomniane nierówności bądź ubytki.

Często zdarza się, że nadużywamy halogenów, które mogą przeszkadzać w podkreśleniu atutów ciemnego pomieszczenia. Warto także różnicować natężenie watów. Do oświetlenia centralnego w ciemnych korytarzach świetnie nadadzą się żarówki o mocy maksymalnie 60 Wat. Boczne kinkiety oraz inne modele lamp będą bardzo dobrze spełniały swoją rolę ze świetlówkami o mocy nie wyższej niż 40 Wat.

Aranżując oświetlenie do wnętrza, zwróćmy także uwagę na styl lamp. Źle dobrane lampy mogą bowiem zepsuć całe pomieszczenie. Nie zapominajmy, że klosze, żyrandole oraz abażury stanowią element dekoracyjny także w korytarzu. Nowoczesne pomieszczenia z tapetami w geometryczne wzory nie będą się dobrze komponowały z bogato zdobionymi lampami w barokowym stylu. Każde pomieszczenie musi stanowić spójną całość.

Niezależnie od tego, jaki charakter ma nasz dom, nie bójmy się ciemnych ścian i tapet. Można je pięknie podkreślić za pomocą fantazyjnego oświetlenia, które nada wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.