Utrzymanie psa w bloku i w domu? Zobacz co Cię czeka!

Opublikowano Dodaj komentarz

Przyjęło się uważać, że duży pies potrzebuje ogrodu, a mały fantastycznie odnajdzie się w czterech ścianach mieszkania w bloku. Mit ten, o tyle silny, co nieprawdziwy, jest przyczyną wielu nieporozumień wśród psiarzy.

Nie ważne czy mieszkasz w domu czy w bloku

Tymczasem dla zdecydowanej większości psów nie ma absolutnie żadnego znaczenia, czy mieszkają w kawalerce w bloku, czy w pałacu z kilometrami ogrodów, natomiast dość duże ma ogólny styl życia właściciela. Kluczowe jest zwrócenie uwagi na wrodzone potrzeby psa – w przypadku psów rasowych warto przyjrzeć się historii rasy, bo inne potrzeby i temperament mają owczarki, a inne molosy – lata hodowli skupiały się na osobnikach o cechach pożądanych, a nie dopuszczały do rozrodu tych, które nie były w stanie sprostać zadaniom stawianym przed konkretna rasą.

Rasa psa a mieszkanie w bloku

Niemal każdy pies w bloku ma szanse być bardzo szczęśliwym i spełnionym zwierzęciem, ale od reguły tej należy wykluczyć rasy psów (i ich miksy) stworzone do samodzielnego patrolowania dużych przestrzeni, do czynnej obrony i samodzielnego decydowania o przepędzeniu przeciwnika, czyli np. owczarki kaukaskie, środkowoazjatyckie, kangale, moskiewskie stróżujące itp. Te psy rzeczywiście lepiej będą czuły się mogąc „wziąć pod opiekę” konkretny teren, raczej większy niż mniejszy. Wszystkie inne, z zachowaniem rozsądku i przy odrobinie wysiłku z przyjemnością powitają blokowe kąty.

Zanim jednak weźmiemy psa, musimy zastanowić się na jakie kompromisy jesteśmy w stanie pójść w naszym mieszkaniu i w życiu. Owczarki, choć aktywne, znacznie bardziej niż biegania luzem, potrzebują systematycznej pracy z przewodnikiem i nie są szczęśliwe, jeśli nie dostarczamy im wyzwań intelektualnych i izolujemy od rodziny. Podobnie terriery – malutki york został wyhodowany do zaciętej walki z plagą szczurów w Nowym Yorku, a nie do spania na podusi, to aktywne, ciekawskie, charakterne i cięte zwierzę, potrzebujące w równym stopniu szkolenia i wyzwań, co ruchu. Psy myśliwskie, a więc spaniele, wyżły, ale uwaga, również retrievery (goldeny, labradory) potrzebują ruchu, pracy z przewodnikiem, pracy węchowej, możliwości realizacji swoich naturalnych instynktów nie w pogoni za sarną, a w celowej pracy z człowiekiem. Nie musisz od razu zapisywać się do lokalnego koła łowieckiego, ale zacznij bawić się ze swoim psem w nosework, albo w poszukiwanie specjalnie „zgubionych” rękawiczek w żywopłocie obok bloku – to naprawdę nie jest trudne, a szkoleniowców chętnych za niewielkie stawki wprowadzić przewodników w podstawy tych zajęć można znaleźć w każdym większym mieście Polski. Najmniej wymagające są psy ras „ozdobnych”, ale to wciąż żywe, potrzebujące przygód, inteligentne zwierzęta, a nie żywe lalki do kochania i całowania (choć wiele chętnie powita czułości, jeszcze chętniej powitają wspólną aktywność.)

Większe rasy psów – tylko do domu z ogrodem?

Czy to jednak znaczy, że wielkość psa w bloku zupełnie nie ma znaczenia? Nie do końca. Upchnięcie sześcioosobowej rodziny w kawalerce musi skończyć się niesnaskami wśród domowników i podobnie to działa u naszych czworonożnych przyjaciół. Zachowajmy zdrowy rozsądek i wybierzmy psa, o którego nie będziemy się co chwila potykać w przejściu – zdrowy, spełniony pies przesypia dwie trzecie doby, pozwólmy mu więc odpoczywać w spokoju i tak dostosujmy nasze mieszkanie, żeby zwierzę miało swój własny, bezpieczny kąt i święty spokój.

Podsumowując, jaki pies do bloku? Niemal każdy, oby tylko pasował do swojego właściciela, a właściciel mierzył siły na zamiary.

Jak wybrać drzwi wewnętrzne do mieszkania lub domu?

Opublikowano Dodaj komentarz

Drzwi wewnątrzlokalowe przeznaczone są do zamykania otworów budowlanych w ścianach wewnętrznych między pomieszczeniami. Są stosowane w budownictwie mieszkaniowym, zakładach lokalowych oraz innych obiektach, w których nie są wymagane drzwi techniczne lub specjalnego przeznaczenia. Przeglądając oferty sklepów znajdziemy produkty w rozbieżnej półce cenowej. Można zauważyć drzwi za 200 zł, ale również za 2000 zł. Jak wybrać model odpowiedni dla naszych potrzeb oraz kieszeni? Najpierw należy zorientować się czym tak naprawdę różnią się poszczególne modele.

Czym są wewnętrzne drzwi płytowe?

Drzwi płytowe zbudowane są z wąskiego ramiaka, natomiast ich wypełnienie, czyli środek stanowi „plaster miodu”. Ta ładnie brzmiąca nazwa, to nic innego jak odpowiedniej gęstości karton ułożony w harmonijkę o kształcie wyżej wymienionego plastra. Zewnętrzną warstwą produktu jest płyta HDF, która w zależności od modelu może być okleinowa lub lakierowana. Jeśli chodzi o okleinę przy tego typu drzwiach nie ma co się czarować, będzie ona na podstawowym poziomie jakości. Ale warto dopytać sprzedawcy, bądź sprawdzić w katalogu producenta, czy w danym modelu istnieje możliwość wyboru lepszej okładziny za dopłatą. Co do lakieru, powinno się zwrócić uwagę, czy użyty lakier jest odporny na promienie UV, w przeciwnym razie, należy pamiętać aby drzwi nie były w miejscu gdzie padają na nie promienie słoneczne. Przy wyborze modelu z szybami, warto zwrócić uwagę na jakość szkła. Jeśli nie zostanie użyta szyba ze szkła hartowanego, podczas użytkowania będą widoczne wszystkie dotknięcia palcem, a przy czyszczeniu pojawią się problemy w postaci smug. Drzwi płytowe są przeznaczone dla klienta mało wymagającego, spełniają swoją podstawową funkcję i są przystępne cenowo. Za dopłatą w większości modelach dla wzmocnienia można zastosować wypełnienie w postaci płyty wiórowej. Jeśli jednak oczekujemy czegoś więcej idealne będą drzwi ramowe.

Drzwi ramowe – konstrukcja i budowa

Konstrukcję skrzydła stanowi jak sama nazwa wskazuje ramiak. W jednych modelach będzie on wykonany z płyty MDF, w innych z drewna klejonego. W tej opcji mamy do wyboru na pewno pełną gamę oklein i kolorów, w tym do dyspozycji struktury gładkie, bądź imitujące drewno. Jedną z najlepszych oklein stosowanych w tego typu wyrobach jest okleina CPL, zazwyczaj jest ona w najwyższej opcji cenowej, jednak jest ona najbardziej odporna na zarysowania więc sprawdzi się w mieszkaniach gdzie przebywają dzieci. Często można usłyszeć pytania dotyczące zwierząt, niestety żadna okleina nie sprosta pazurom psa, czy kota ale CPL jest grubsza, a w dotyku bardziej śliska więc może utrudniać pupilom zniszczenia. Wypełnienie drzwi ramowych stanowi płyta MDF więc są one masywniejsze i najczęściej mocowane na trzech zawiasach, dzięki czemu nie ulegną wykrzywieniu. Upewnijmy się czy szyba jest hartowana lecz w tego typu modelach powinna to być zwykła formalność. Ceny skrzydeł ramowych wahają się w zależności od użytych materiałów od 400 zł, warto zwrócić też uwagę na cenę odpowiedniej ościeżnicy.

Drzwi fornirowane czy drewniane?

Dla klienta bardziej wymagającego i ceniącego sobie walory wizualne odpowiednie będą drzwi ramowe fornirowane, bądź wykonane całkowicie z drewna. Produkty fornirowane zbudowane są z ramy zazwyczaj drewnianej obłożonej gładkimi płytami HDF pokrytymi naturalnymi okleinami, natomiast w drugiej opcji, skrzydła wykonane są w całości z drewna, lakierowane przy użyciu metody hydrodynamicznej farbami transparentnymi. Za taki wybór zapłacimy już powyżej 1000 zł jednak drzwi posłużą nam wiele lat.
Jeśli czujemy się dobrze w odnawianiu, czy remontowaniu naszego gniazdka można pokusić się na zakup drzwi drewnianych surowych. Wtedy sami decydujemy o wyborze odpowiedniego rodzaju lakieru oraz koloru. Zaletą tego wyboru jest możliwość odnawiania produktu, oraz w miarę upływu czasu i naszych gustów przemalowanie i nadanie świeższego wyglądu.

Sprawdź drzwi przed zakupem w wybranym salonie

Na wyposażeniu profesjonalnego sklepu zajmującego się stolarką otworową, handlowcy posiadają wzorniki przekroju drzwi oraz dekory oklein. Warto przed zakupem konkretnego modelu dowiedzieć się więcej o jego budowie i porównać tendencje cena – jakość. Na wystawach w wielu salonach można zauważyć drzwi bez przylgowe, charakteryzujące się jak sama nazwa wskazuje brakiem przylgi i zamykaniem „na gładko”. Jest to wizualnie estetyczniejsza forma skrzydeł, lecz dostępna tylko w niektórych produktach i za dopłatą. Wewnętrzną stolarkę drzwiową należy stosować w pomieszczeniach suchych gdzie względna wilgotność powietrza nie przekracza 60 %. Montaż stolarki drzwiowej powinien się odbywać zgodnie z projektem technicznym, opracowanym dla określonego obiektu z uwzględnieniem obowiązujących norm, przepisów oraz instrukcji montażu, która znajduje się w opakowaniu każdego produktu.

Lampka i oświetlenie dla noworodka – jakie wybrać?

Opublikowano Dodaj komentarz

Światło przy nowonarodzonym dziecku to rzecz niezbędna do zapewnienia bezpieczeństwa i odpowiedniego komfortu sobie, ale przede wszystkim pociesze. Warto dokładnie sprawdzić co oferuje rynek i wybrać odpowiednie oświetlenie, które ułatwi codzienne czynności. Z pewnością nie wchodzą tutaj w grę kwestie oszczędności, ale przede wszystkim funkcjonalności. Warto także postarać się o urządzenie oświetleniowe, którego design będzie estetyczny, piękny i pasujący do dziecka. Niech od małego przyzwyczaja się do dobrego stylu.

Po co oświetlenie przy noworodku?

Wystarczy uruchomić swoją wyobraźnię i pomyśleć jak trudne byłoby przewijanie czy nocne karmienie dziecka bez światła. Noworodek to bardzo krucha istota, dlatego należy być wobec niego delikatnym. Bez odpowiedniego oświetlenia jest to niemożliwe. Dzięki światłu możemy zobaczyć w jakiej pozycji leży dziecko i czy nie ulewa mu się podczas karmienia.

lampka nocna dla małego dziecka w pokoju

Światło, które może być odpowiednie dla dorosłych, niekoniecznie będzie użytkowe dla noworodka. Powinno być na tyle delikatne, by nie razić maleńkich oczu, lecz na tyle jasne, by można było wykonać przy dziecku podstawowe czynności. Szczególnie ważne jest to, gdy noworodek jest chory (czego oczywiście nikomu się nie życzy). Niestety takie sytuacje się zdarzają, a praca przy dziecku jest wtedy wzmożona.

Jaka lampa jest najlepsza dla noworodka?

O tym oczywiście zdecyduje sam użytkownik, który najlepiej zna uwarunkowania pokoju dziecięcego. Tekst pomoże jednak w wybraniu najlepszej opcji.

Na rynku dostępne są lampy stojące na stolik lub podłogę. Najlepsze są te z ruchomym ramieniem lub kloszem. Dzięki temu w łatwy sposób można skierować strumień światła w dowolną stronę. Takie lampy, które produkowane są dla potrzeb noworodków, niewiele ważą i łatwo je przenosić. Niestety zawsze istnieje ryzyko, że dziecko taką lampę potrąci. Dlatego nie poleca się je umieszczać w małych pokojach.

Innym pomysłem mogą być lampy sufitowe i wiszące. Święcą one najczęściej lekko rozproszonym światłem. Dzięki czemu świetnie współpracują z lampami stojącymi, które dają bardziej precyzyjne światło. W ich wypadku ryzyko potrącenia takiej lampy przez dziecko spada do zera. Dlatego dobrze sprawdzają się w małych dziecięcych pokojach.

jaka lampka dla noworodka

A co z lampami ściennymi? Te dobrze sprawdzają się w większości rodzajów dziecięcych pokoi. Zawieszone na odpowiedniej wysokości pozostają poza zasięgiem dzieci. Dzięki dekoracyjnym kinkietom stanowią piękną ozdobę pokoju dziecięcego. Kinkiety te najczęściej sprawiają, że światło wydobywające się z lampy jest zakłócone i przez to łagodniejsze – dzięki czemu nie razi dziecięcych oczu.

Bardzo atrakcyjne są ledowe lampki z projektorem. Wyświetlają one wzory na ścianie lub suficie, dają delikatne światło i lekko rozpraszają mrok. Budzą niezwykłe zainteresowanie dzieci ze względu na wzory (czasem ruchome), które ukazują się ich oczętom. Te nowoczesne lampy niekiedy wyposażone są w czujnik zmierzchu, który odpowiada za włączanie i wyłączanie lampy o odpowiedniej porze. Niektórymi można sterować za pomocą pilota z każdego miejsca w domu, co zdecydowanie ułatwia sprawę, gdy chcemy uśpić niesfornego niemowlaka a redukcja każdego hałasu jest na wagę złota.

Szeroki wybór lamp dla niemowlaków może przyprawić każdego rodzica o ból głowy. Ich uporządkowanie w pewne kategorie wraz z podanymi wadami i zaletami, to doskonały sposób na wybór najlepszej opcji.

Twoje życie – Twoje mieszkanie – jak wykończyć wnętrze swojego domu

Opublikowano Dodaj komentarz

Zanim zabierzesz się za urządzanie mieszkania, musisz sprecyzować swoje potrzeby. Jeśli jesteś singlem, na pierwszym miejscu powinieneś postawić funkcjonalność. Nie jest Ci potrzebny reprezentacyjny salon, a jeśli żyjesz szybko, rozważ nawet konieczność posiadania stołu. Masz już własną rodzinę? Zwróć uwagę na zaoszczędzenie wolnej przestrzeni.

Niezależnie od tego, czy mieszkasz sam, czy też z rodziną, centrum twojego mieszkania powinno być zawsze funkcjonalne. Zwróć również uwagę na to, że duża ilość mebli i sprzętu rzuca sporo cienia, dlatego nie sprawdza się jedna lampa sufitowa.

Warto również zastanowić się nad taśmą lamp LED.
Jeżeli twój dom nie jest już miejscem, w którym krzątasz się bez celu, w następnej kolejności zadbaj o jego wygląd. Tu również dominuje prostota. Dobrym rozwiązaniem jest jedna gama kolorów, co wprowadza ład i harmonię. Najlepiej sprawdza się tu jasna kolorystyka, dzięki czemu mała przestrzeń optycznie się powiększa. Stawiając na nowoczesne rozwiązania weź pod uwagę użycie naturalnego kamienia i gresów. Dobrze jest również wykorzystać ten sam materiał na blacie i na ścianie.

O ile tylko masz taką możliwość, przemyśl również odpowiednie położenie pomieszczeń. Mało kto jest rannym ptaszkiem, dlatego – jeśli chodzi o sypialnię – wschodnia strona mieszkania to nie zawsze dobre miejsce. Nie jest nim również północ, ponieważ w pokoju panował będzie mrok. Najlepszym położeniem na sypialniany pokój jest południe. Będzie w nim jasno, ale też nie zbyt gorąco, co pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie. Duży wpływ ma na nie również kolor pokoju, dlatego w tej kwestii lepiej unikać kontrastów. W sypialni chcesz przede wszystkim wypocząć. Nie zamierzasz także co chwilę sprzątać, dlatego nie warto przesadzać z meblami. Dobrym rozwiązaniem są komody, ponieważ zapewniają pomieszczenie dużej ilości rzeczy nie zajmując przy tym wiele powierzchni. Zainteresowaniem cieszą się również ławy i wiklinowe kosze.

Ograniczając ilość sypialnianych mebli do minimum nie można oczywiście zapomnieć o łóżku. Jeśli przed snem lubisz sobie poczytać, zadbaj także o nocny stolik.

Mieszkanie jest integralną częścią Ciebie i Twojego życia, spędzasz w nim dużo czasu i powinieneś zadbać, by czuć się w nim jak najlepiej. W branży aranżacji wnętrz stale zmieniają się trendy, jednak to one są podyktowane przez zmieniające się społeczeństwo. Urządzając własne mieszkanie należy przede wszystkim pomyśleć o swoich potrzebach, wygodzie i komforcie.